Mexiko, USA, Kanada,

Bolívie, Peru, Brazílie, Argentina,

Paraguay, Uruguay, Chile,

Madagaskar, Cejlon a jiné...

♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣♣

                 

Tak to je základní výběr států, kde se vyskytují různé varianty-druhy kaktusů  a jiných sukulentů. Rostou i jinde, Evropu nevyjímaje, ale...

 

Severoamerické centrum je nepochybně Mexiko, zasahuje sice také do středu Ameriky, ale to mi jistě odpustíte. Mexiko-hornaté, mezi dvěma oceány, dostatek tepla, srážek. Ve státech Hidalgo, Querétero, S.L.Potosí, Zacateras jsou nejvíce rozšířeny druhy: Astrophytum, Echinocactus, Echinocereus, Thelocactus, Echinofossulocactus, Ariocarpus, Obregonia, Aztekium, Lophophora, Mammillaria, Coryphanta a méně jiné.

 V USA na jihu(přechází i z Mexika) se objevují druhy: Ferocactus, Wilcoxsia, Toumeya, Echinomastus, Hamatocactus, Homalocephalia, Neolloydia,Epithelanta, Leuchtenbergia, Turbinicarpus a Carnegia gigantea.

Severně v hornatějších státech USA najdete druhy: Utahia, Coloradoa(starý název), Sclerocactus, Navajoa, Neobesseya, Pediocactus, Opuntia, Echinocereus, Coryfanta.

 

 

Z Mexika na jih a jihovýchod přechází Mammilaria, Melocactus, Pilocereus, epifyta, Rhipsalis, Selenicereus, Pereskia, Pereskiopsy.

Jihoamerické státy Argentina, Bolívie, Peru a Chile mají hlavně zastoupeny druhy: Echinopsis(mnoho druhů),Gymnocalycia, Pseudolobivie, Lobivie, Ayloster, Mediolobivií, Parodií, Rebutií, Sulcorebutií, Eriocereus,Cleistocactusů.

Paraguay, Uruguay a Brazílie mají Gymnocalycia, Notocactusy, Brasilicactusy, Wigginsie, Frailee, ale i Uebelmanie, Eriocactusy, Monvillee, Pilocereusy.

V Peru najdete druhy Oroya, Matucana, Lobivie, Melocactusy, Oreocereusy, Haageocereusy, Borzicactus, Espostoa.

Nakonec v Chile Eriosyce, Opuntie, Trichocereusy, Horridocactusy, Neochilenia, Neoporteria a Copiapoa.

Samozřejmě méně hojně se vždy vyskytují i jiné druhy.     

Další druhy kaktusů, nebo spíše ostatních sukulentů jsou k nalezení i v Africe. Hlavně na Madagaskaru tzv. Madagaskarská palma-oficiálně druhy Pachypodium. Skoro bych zapomněl, v Jihoafrické republice je významné naleziště nejen diamantů pravých, ale i diamantů mezi sukulenty-Lithopsy, neboli lidově umělé kameny.

V mlžných pralesech najdete množství sukulentů které jsou na vlhkosti závislé(Broméliovité atd.), jsou ve stínu stromů, nesnáší pro změnu přímé slunce.

Člověkem založená zahrada PINYA de ROSA

 Kaktusy a jiné sukulenty najdete i jinde.Jih Evropy, sever Afriky - to jsou místa, kde budou mimo botanické zahrady, mimo Vaše fóliáky, skleníky. Vždy se ale jedná o kaktusy nějakým způsobem dovezené člověkem,  nebo přenesené v podobě semen v zažívacím traktu ptáků a zde vyvrhnuté(a uchycené).

Mimochodem pro převážení kaktusů z původních zemí platí dosti přísné podmínky. Norma CITES chrání zvláště vzácné ohrožené druhy, kde z jejich domoviny nelze vyvézt rostlinu a výjimečně i semena.