Ochrana proti škůdcům

****************************************

                 

 

I kaktusy a další sukulenty mají své predátory-škůdce.

Pokud to není člověk, který škodí svým jednáním, škodí např. myši. Ohlodají rostlinu neuvěřitelně, na trny nehledě, a jako naschvál vyberou ty nejlepší a nejvzácnější kousky. Tady by mohl pomoci odchyt do pastiček a jedové nástrahy.

Pustit tam kočku, to je naprostá zkáza. Tolik nikdo zničit neumí. Volný přístup ptáků také není ternem pro pěstitele.

Původně jsem se ale o těchto velkých škůdcích nechtěl zmiňovat. Ale patří sem. Další škůdci jsou minimální velikostí, ale "paseku" také dovedou spáchat. Taková kořenovka(larva v moučném obalu-Rispersia falcifera a podobná vlnatka Pseudococcus a Eriococcus)) je schopná zničit nejen kořeny, ale samotnou rostlinu. Obojí doslova vysaje, rostlina přestává růst a hyne. Kořenovce vyhovuje sucho a teplo. Rychle se množí a rychle se přemisťuje mezi dalšími květníky. Účinný se mi jevil zásah zálivkou nebo postřikem Basudinem, ale ten se přestal vyrábět. Nový zatím nevím. Každý nabízí něco jiného. Zasažené rostliny je nutné přesadit, bal z kořenů odrolit, vymýt a rostliny zbavit všech moučných míst. Přijedete-li na to včas, rostlinu zachráníte. Tito červci jsou mazaní-na očích se Vám moc neukazují, bývají z druhé strany, než je ta viditelná.

Další druhy-Štítenky(puklice), Háďátka(Nematoda), Svilušky(Tetranychidae) jsou také nepříjemné. Svilušky(pavouček) vysávají pokožku kaktusu. Háďátka zase vysávají kořeny-najdete je podle bílých nebo hnědých nádorků na kořenech. Rostliny zakrní a hynou. Štítenka také saje na těle kaktusu, tvoří časem voskový obal(puklici) a špatně se likviduje. Nejlépe je očistit mechanicky napadený kaktus a použít insekticid.

Mravenec sice také není terno, ale asi z výše jmenovaných škodí nejméně. Na jeho cestičky nastražte modrozelený prášek "Defeat ant Killer Dust" a on vyklidí prostor. Postřik proti lezoucímu hmyzu je drahý a likviduje. Prášek odhání.

!!! Pozor, pokud budete rostlinky ošetřovat sprejem, který je pod tlakem(ne pumpička), musíte být od rostlinky minimálně 40 cm. Jinak ji zničíte, nebo poškodíte chladnem. To vznikne při rychlosti vypouštění z lahvičky spreje.!!!