Uložení

**********************

                 

Uložení kaktusů a jiných sukulentů má své zákonitosti.

Přes období duben-říjen je vhodné uložení buď ve skleníku, fóliáku, pařníku nebo na balkoně. Viděl jsem i uložení v akváriu(samozřejmě bez vody a rybiček).

Uložení ve fóliáku u zdi domu(nevýhoda-jednostranně osvětleno)

Uložení ve skleníku, spodní širší police a menší nad ní.

V prvních týdnech uložení je nutné přistínit, hlavně při celodenním svitu slunce. Rostliny jsou po zimním uložení citlivé a může dojít lehce k popálení. Zvlášť náchylné jsou rostliny v pařeništi, kde mají blízko sklo nebo fólii a malý prostor, který se rychle ohřeje. A samozřejmě všechny rostliny blízko skla i ve skleníku, za oknem i na balkonu. Vždy musí být prostor řádně větrán. Na druhou stranu některé kaktusy neradi silný průvan(ale to se dá lehce zařídit).

Uložení kaktusů v květinové stěně v bytě je sice také možné, ale nedá se od nich očekávat řádné vytrnění, zbarvení a květy bývají výjimkou. Jinak je to s většinou sukulentů, které podmínky bytů mohou zvládat. Otáčení za světlem se dá vyřešit občasným pootočením květníku.

První pokus o vegetační klid je v půli léta, když vrcholí teplé počasí. Nemá smysl takové kaktusy přelévat zálivkou. Ideální by bylo takové rostliny v tu dobu přistínit.

Na podzim se utlumí všechny činnosti-roubování, přesazování, řízkování a hlavně zálivka.

Na zimní období je nutné kaktusy a sukulenty přichystat a místo uložení též.

Na uložení MUSÍ být bal kaktusů suchý. Místo uložení by mělo mít teplotu od 5 do 12 ºC *). Je možné uložit kaktusy dvojím způsobem-jednak v květnících, jednak bez květníků a bez balu. Pro uložení platí nejen teplota, ale je vhodné šero nebo i tma. Ne vlhko. Kaktusy ukládané bez balu se zabalí do novin a uloží v bedničkách nebo podobných obalech. Nesmí být velká vrstva, aby nedocházelo k deformacím.

*)-pozor, některé kaktusy potřebují přes 12ºC, alespoň 15ºC(např.Melocactus a jiné)

Stav zoufalství-pravé kaktusy v "šuflíku" starého ternionu-funguje to!

Umístění sukulentů v chladnější místnosti na stole a tácech

Je možné uložit rostliny i na okenní vnitřní parapet(pokud ho máte), vůbec ale nedávat mezi skla dvojitých oken. Mrazíky by rostliny poškodili. Sklepní úložiště by nemělo být vlhké a např. brambory se svými plísněmi poblíž.